Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Diagnoza nietolerancji laktozy jest względnie prostą sprawą. Jeżeli pojawiają się u nas objawy związane z nietolerancją laktozy, w pierwszej kolejności lekarz może zlecić wyłączenie z diety produktów zawierających laktozę. Jest to tak zwana próba eliminacji i prowokacji pokarmowej.

Na czym polega próba eliminacji i prowokacji pokarmowej?

Należy wyeliminować z diety wszystkie źródła laktozy. Co ważne, laktoza nie jest zawarta tylko w mleku i jego przetworach (jogurtach, serach, serkach, kefirach etc.). Trzeba bardzo uważnie czytać etykiety produktów spożywczych, ponieważ laktozę możemy znaleźć także w: pieczywie, wyrobach piekarniczych, płatkach śniadaniowych, produktach w proszku, margarynie, mielonkach mięsnych i wielu innych. Objawy nietolerancji laktozy powinny ustąpić po ok. 2 tygodniach, a wraz z ponownym wprowadzeniem laktozy do diety- powrócić. Należy pamiętać, że nasilenie dolegliwości może być różne- zależne między innymi od stopnia nietolerancji, oraz od rodzaju spożywanych produktów laktozowych.

Kiedy po przeprowadzeniu próby eliminacji pokarmowej nadal pojawiają się wątpliwości co do podłoża przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, można przeprowadzić skuteczny i mało inwazyjny wodorowy test oddechowy. W tym teście pacjent na czczo pije wodny roztwór laktozy (maksymalnie 50g laktozy). Zwiększenie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu wskazuje na niewłaściwe trawienie laktozy.

Inną metodą na zbadanie nietolerancji laktozy jest pomiar glukozy we krwi. Laktoza docierając do systemu trawiennego jest rozkładana na cukry proste: glukozę i galaktozę. Następnie w wątrobie galaktoza zostaje zamieniona na glukozę. Wtedy u osoby prawidłowo trawiącej laktozę następuje wzrost poziomu cukru-glukozy we krwi. Jeśli nie wzrósł poziom glukozy mamy do czynienia z nietolerancja laktozy.

Istnieją także inne metody diagnozowania nietolerancji laktozy takie jak m.in. badanie moczu (sprawdza się poziom galaktozy), czy badanie stolca (pomiar pH), a także bardziej inwazyjne metody bezpośrednie jak biopsja ściany jelita.

Sprawdź się!

Jeśli przynajmniej na jedno z poniższych pytać odpowiesz twierdząco, możesz mieć problemy z trawieniem laktozy, czyli tzw. nietolerancję laktozy.

Na czym polega próba eliminacji i prowokacji pokarmowej?

1

Czy po porannej mlecznej zupie odczuwasz bóle brzucha?

2

Czy wypicie szklanki mleka powoduje wzdęcia i kłopotliwe gazy?

3

Czy zdarza Ci się mieć biegunkę lub problemy z wypróżnianiem po spożyciu mleka?

4

Czy po Twojej ulubionej kawie z mlekiem zdarzają Ci się nudności i jest Ci niedobrze?

5

Czy zdarza Ci się rezygnować z ulubionych potraw (sosy na bazie mleka, śmietany) i deserów (lody na mleku), bo boisz się dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Odpowiedziałeś na 1 z powyższych pytań: „TAK”?

Nie musisz rezygnować ze ulubionego mlecznego śniadania, pysznej caffe latte, lodów, serów. Wystarczy sięgnąć po tabletkę Lactocontrol i przyjąć ją wraz ze spożywanym posiłkiem. To uchroni cię przed przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.